Termex-Fiber Sp. z o.o.
Termex-Fiber Sp. z o.o.

Docieplanie budynków drewnianych

Docieplanie budynków drewnianych

Wełna celulozowa to popularny materiał izolacyjny w krajach stosujących budownictwo drewniane

Synbioza wełny celulozowej z konstrukcjami drewnianymi jest jej cechą charakterystyczną od momentu wynalezienia tego materiału.

W Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie – kolebce tego materiału termoizolacyjnego – szkieletowe domy drewniane stanowią dominującą technologię w budownictwie jednorodzinnym.

   

Skąd taka popularność wełny celulozowej w Ameryce Północnej?

Oczywiście częściowo wynika ona z długiej historii tego materiału (dziś wielkość tamtejszego rynku wełny celulozowej szacuje się na 800 tys. ton materiału rocznie).

Jednak w grę wchodzą także inne czynniki: atrakcyjna technologia montażu, pozwalająca na eliminację mostków termicznych w zastrzałach i trudno dostępnych miejscach, brak problemów z pleśnią i grzybem oraz świetne właściwości przeciwpożarowe – więcej w sekcji Wideo.

Celuloza stoperem ognia w konstrukcjach drewnianych

Tak, to prawda! W Stanach Zjednoczonych wełna celulozowa jest traktowana jako stoper ognia, czyli materiał służący do zwiększania bezpieczeństwa pożarowego budynków. Do tych wszystkich walorów należy doliczyć jeszcze świetne właściwości akustyczne, kilkukrotnie lepsze od wełny szklanej, a także wysoką pojemność cieplną, spowalniającą nagrzewanie się budynków. Również współczynnik przenikalności cieplnej plasuje się na solidnym poziomie.

   

W przypadku domów drewnianych na rynku europejskim wełna celulozowa przyjęła się bardzo dobrze w Skandynawii (w szczególności w Finlandii). Jest stosowana w krajach niemieckojęzycznych, gdzie budownictwo drewniane również ma spory udział w rynku budowlanym. W Polsce wełna celulozowa Termex jest już w tej chwili stosowana przez liczne grono firm z branży budownictwa drewnianego.

W tym zakresie rozróżniamy następujące technologie:

  • technologia ocieplania ścian metodą natrysku na mokro – głównie stosowana w Ameryce Północnej i Finlandii; wymaga zaawansowanego przeszkolenia pracowników oraz nadaje się do stosowania wyłącznie na placu budowy; z tego względu oraz przyczyn technicznych jej udział w rynku stopniowo spada; jej zalety to niskie zużycie materiału w ścianach (35-40 kg/m3), jednak z powodu rosnących kosztów pracy staje się coraz bardziej nieopłacalna;
  • technologia wdmuchiwania z pomocą dyszy obrotowej – stosowana w Europie Zachodniej i Środkowej; jest to najtańszy i najbardziej dostępny sposób na szybkie ocieplenie ścian; cały proces odbywa się przez przyłożenie dyszy do otworu w ścianie wewnętrznej i wypełnienie zabudowanej przegrody; w porównaniu do metody na mokro słabą stroną tego sposobu wtryskiwania jest większe zużycie materiału (55-70 kg/m3), co jednak ma bardzo dobry wpływ na akustykę, pojemność cieplną i ochronę przeciwpożarową budynku; w naszej ofercie posiadamy także akcesoria do wdmuchiwania w ściany produkowane przez naszego niemieckiego partnera – Geko-Maschinenbau,
  • przemysłowa technologia wdmuchiwania za pomocą płyty nadmuchowej – rozwiązanie dla producentów domów do zadmuchiwania całych modułów na hali; jest to dość efektowne rozwiązanie, które zapewnia kontrolę gęstości, jak też równomierne wypełnienie przegród, jednak w procesach przemysłowych wciąż wymaga usprawnienia pod kątem tempa produkcji;
  • przemysłowa technologia wdmuchiwania za pomocą lanc

W 2019 roku planujemy wprowadzenie kompleksowych rozwiązań dla producentów domów drewnianych w zakresie wdmuchiwania wełny celulozowej w konstrukcjach drewnianych. Aby móc lepiej poznać potrzeby naszych potencjalnych klientów od czerwca 2019r. jesteśmy członkiem Stowarzyszenie Dom Drewniany. W ramach naszej sieci instalatorów oferujemy też usługi podwykonawcze w zakresie ocieplania domów drewnianych.

Zapraszamy do współpracy producentów domów drewnianych zainteresowanych technologią wdmuchiwania oferującą znaczne oszczędności na czasie i kosztach pracy przy jednoczesnym zapewnieniu znakomitych parametrów przegrody.